ASAA High School Provincials


High School Football Top 10 Rankings

Top 10 High School Rankings for each Tier

2019 Alberta Schools’ Athletic Association Provincials

WATCH THE GAMES ON LIVESTREAM @ ASAA LIVE on YouTube
* - Note: Times and locations listed below are subject to change

Alberta Bowl All-Time Records

Third Week Press Release - 2019 ASAA #3

Second Week Press Release - 2019 ASAA #2

First Week Press Release - 2019 ASAA #1

Tier I (School Pop. 1250+)

Regional Semi-finals, November 9
North South
#4 Harry Ainlay Titans 16 #1 St. Francis Browns 25
#2 Salisbury Sabres 8 #3 Notre Dame Pride 9
#9 Grande Prairie Warriors 31 #6 L.C.I. Rams 35
Fort McMurray Saints 20 #10 Foothills Falcons 0
Regional Finals, November 16
North South
#4 Harry Ainlay Titans 48 #1 St. Francis Browns 17
#9 Grande Prairie Warriors 20 #6 L.C.I. Rams 1
Alberta Bowl Provincial Final - Comets Stadium (Raymond)
Saturday, November 23, 6pm
#4 Harry Ainlay Titans 11
#1 St. Francis Browns 10

 

Tier II (School Pop. 750-1249)

Regional Semi-finals, November 9
North South
#3 Austin O’Brien Crusaders 47 #9 Bert Church Chargers 30
#5 St. Joseph’s Celtics 26 #6 Hunting Hills Lightning 20
#4 Lloydminster Barons 61 #1 Holy Trinity Academy Knights 36
#7 Paul Kane Blues 14 #2 Cardston Cougars 22
Regional Finals, November 16
North South
#3 Austin O’Brien Crusaders 32 #1 Holy Trinity Academy Knights 35
#4 Lloydminster Barons 31 #9 Bert Church Chargers 22
Alberta Bowl Provincial Final - Comets Stadium (Raymond)
Saturday, November 23, 6pm
#1 Holy Trinity Academy Knights 35
#3 Austin O’Brien Crusaders 3

 

Tier III (School Pop. 450-749)

Regional Semi-finals, November 9
North South
#3 Sturgeon Spirits 27 #1 Cochrane Cobras 39
#6 Whitecourt Cats 13 #10 Winston Churchill Bulldogs 7
#4 Holy Rosary Raiders 24 #5 Crescent Heights Vikings 22 (OT)
#2 Sylvan Lake Lakers 5 W.H. Croxford Cavaliers 21
Regional Finals, November 16
North South
#4 Holy Rosary Raiders 56 #1 Cochrane Cobras 42
#3 Sturgeon Spirits 0 #5 Crescent Heights Vikings 0
Alberta Bowl Provincial Final - Comets Stadium (Raymond)
Saturday, November 23, 6pm
#1 Cochrane Cobras 17
#4 Holy Rosary Raiders 0

 

Tier IV (School Pop. 449 or less)

Regional Semi-finals, November 9
North South
#6 St. Paul Lions 30 #1 Willow Creek Cobras 53
#5 Sexsmith Sabres 12 #8 Canmore Wolverines 0
#4 Ardrossan Bisons 25 #2 Drumheller Titans 22 (OT)
#3 Stettler Wildcats 23 #9 W.R. Myers Rebels  0
Regional Finals, November 16
North South
#6 St. Paul Lions 19 #1 Willow Creek Cobras 48
#4 Ardrossan Bisons 14 #2 Drumheller Titans 7
Alberta Bowl Provincial Final - Comets Stadium (Raymond)
Saturday, November 23, 6pm
#1 Willow Creek Cobras 47
#6 St. Paul Lions 0

6-MAN

Quarter Finals, November 9
#1 J.C. Charyk Hawks 83 #4 Assumption Crusaders 43
#8 St. Joseph’s Crusaders 22 #5 Millwoods Christian Royals 22
#2 Breton Cougars 54 #3 Rimbey Spartans 86
#7 Provost Panthers 22 #6 Holy Redeemer Rebels 32
Regional Finals, November 16
Game 1 Game 2
#1 J.C. Charyk Hawks 72 #2 Breton Cougars 54
#4 Assumption Crusaders 14 #3 Rimbey Spartans 44
Alberta Bowl Provincial Final - Comets Stadium (Raymond)
Friday, November 22, 4pm
#1 J.C. Charyk Hawks 72
#2 Breton Cougars 36


12-MAN REGIONS (Leagues that make them up)
1 -  Southern Alberta and Rangeland
2 - Big Sky, Rockyview and Big Rock
3 - Calgary
4- Central Alberta
5 - Edmonton Metro
6 - N/A
7 - Wheatland and Fort McMurray
8 - Mighty Peace

 

Previous Results and Stats

2014

2015

2016

2017

2018

 

Provincial Championship Record

Tier I

Tier II

Tier III

Year Final  Final Final
1985 L.C.I. & Harry Ainlay declared co-champions (cold weather) Catholic Central & Stettler declared co-champions (cold weather)  
1986 Salisbury 23 L.C.I. 15 Stettler 32 Foothills 0 Cochrane 38 Bonnyville 6
1987 Harry Ainlay 22 L.C.I. 20 Cardston 18 Lloydminster 7 Cochrane 42 Vermilion 6
1988 L.C.I. 44 Archbishop O’Leary 12 Salisbury 40 Catholic Central 1 Medicine Hat 36 Wainwright 20
1989 L.C.I. 20 Salisbury 1 Archbishop Jordan 21 Brooks 0 Rocky Mountain House 7 W.R. Myers 3
1990 L.C.I. 42 St. Albert 0 Cardston 22 Bev Facey 0 Raymond 29 Wainwright 0
1991 Henry Wise Wood 36 Archbishop O’Leary 0 Cardston 51 Lacombe 7 Raymond 22 St. Josephs 0
1992 L.C.I. 24 St. Albert 0 Cardston 21 Wetaskiwin 6 Raymond 63 Ardrossan 0
1993 L.C.I. 48 Salisbury 8 Cardston 28 Lloydminster 0 Bert Church 36 St. Josephs 0
1994 L.C.I. 27 Bev Facey 13 Lloydminster 30 Cardston 0 Wainwright 25 Kate Andrews 13
1995 St. Francis 20 Lindsay Thurber 14 Brooks 35 Camille J. Lerouge 17 Kate Andrews 45 Sexsmith 34
1996 Raymond 49 Salisbury 0 Cochrane 31 Lloydminster 28 Sexsmith 24 Springbank 20
1997 Raymond 39 St. Albert 0 Brooks 31 Austin O’Brien 30 Springbank 45 Sexsmith 26
1998 Raymond 52 Salisbury 32 Cochrane 29 Austin O’Brien 7 McCoy 24 Rocky Mountain House 10
1999 Jasper Place 39 Raymond 37 George McDougall 27 Lloydminster 7 W.R. Myers 20 Sexsmith 14
2000 Strathcona 30 L.C.I. 29 Foothills 28 Medicine Hat 7 W.R. Myers 43 Archbishop Jordan 27
2001 Strathcona 25 L.C.I. 14 Medicine Hat 34 Foothills 21 W.R. Myers 42 Archbishop Jordan 21
2002 Bev Facey 25 L.C.I. 11 Archbishop Jordan 42 Medicine Hat 7 Cochrane 49 Grand Centre 13
2003 St. Francis 28 Strathcona 0 Archbishop Jordan 21 Cardston 7 Cochrane 57 Peace River 14
2004 St. Francis 48 Grande Prairie16 Foothills 34 Archbishop Jordan 6 Cochrane 47 Beaumont 7
2005 Raymond 25 Bev Facey 0 St. Mary’s 17 Archbishop Jordan 14 Cochrane 51 Beaumont 3
2006 Salisbury 31 Raymond 14 Foothills 42 Archbishop Jordan 6 Wetaskiwin 15 Cochrane 10
2007 St. Francis 24 Bev Facey 14 Notre Dame ( Cal.) 35 Leduc 24 Cochrane 43 Stettler 7
2008 Raymond 31 Bev Facey 7 Notre Dame (Cal.) 32 Austin O’Brien 13 Cochrane 7 Sylvan Lake 5
2009 Raymond 19 Bev Facey 2 Foothills 35 McNally 0 Brooks 23 Peace River 7
2010 Raymond 49 Harry Ainlay 14 Catholic Central 25 St. Josephs 0 Cardston 8 Peace River 6
2011 Harry Ainlay 21 Raymond 16 (OT) Austin O’Brien 21 Holy Trinity Academy 3 Stettler 55 Cochrane 15
2012 Notre Dame 37 Spruce Grove 8 Austin O’Brien 44 Catholic Central 3 Cochrane 31 St. Albert 20
2013 Notre Dame 65 Henry Wise Wood 11 Austin O’Brien 28 Foothills 7 Cardston 56 Ardrossan 12
2014 Notre Dame 44 Bev Facey 21 St. Joseph’s (G.P.) 13 Medicine Hat 4 Cochrane 49 Whitecourt 14
2015 St. Francis 38 Notre Dame 28 Foothills 69 St. Joseph’s (G.P.) 15 Cochrane 55 Holy Rosary 0
2016 St. Francis 16 Bev Facey 11 Foothills 37 St. Joseph's 4 Cochrance 29 Holy Rosary 20
2017 Harry Ainlay 12 St. Francis 3 Foothills 21 Lloydminster 0 Cochrane 21 Holy Rosary 14
2018 St. Francis 3 Harry Ainlay 2 Lloydminster 22 Holy Trinity 7 Cochrane 25 Holy Rosary 8
2019 Harry Ainlay 11 St. Francis 10 Holy Trinity 35 Austin O'Brien 3 Cochrane 17 Holy Rosary 0

Tier IV 

6-Man

 
Year Final Final  
1999 Oilfields 16 J.C. Charyk 7    
2000 Oilfields 21 Whitecourt 12    
2001 Ardrossan 15 Oilfields 7    
2002 Bow Valley 27 Ardrossan 0    
2003 Bow Valley 53 Lac La Biche 20    
2004 Ardrossan 32 Willow Creek 0    
2005 Ardrossan 41 Willow Creek 19    
2006 Willow Creek 28 Sexsmith 27    
2007 Sylvan Lake 35 Drumheller 14    
2008 Ardrossan 31 Highwood 12    
2009 Rundle College 23 Ardrossan 14    
2010 Rundle College 41 Holy Rosary 21    
2011 Drumheller 41 Ardrossan 34 (OT)  Father Mercredi 38 Buck Lake 8  
2012 Drumheller 42 Ardrossan 21  Millwoods Christian 42 Rimbey 36  
2013 Drumheller 42 Holy Rosary 18  Rimbey 55 Millwoods Christian 52  
2014 Holy Rosary 28 Willow Creek 17  Rimbey 36 Millwoods Christian 6  
2015 Ardrossan 30 Willow Creek 21 St. Josesph’s (Brooks) 46 Rimbey 28  
2016 Bow Valley 22 Stettler 13 St. Joseph's 76 Rimbey 12  
2017 Willow Creek 42 Cold Lake 0 Rimbey Spartans 48 Breton 44  
2018 Canmore 24 St. Paul 10 J.C. Charyk 38 St. Joseph's 32  
2019 Willow Creek 47 St. Paul 0 J.C. Charyk 72 Breton 36