Scholarships & Forms

Eligibility & Procedures

  • Applications will only be received from athletes at Alberta tackle football high school programs that are confirmed paid members of Football Alberta in the year of the application.
  • The applicant must be a graduating Grade 12 player having played high school tackle football within the Alberta Schools Athletic Association (ASAA) system.
  • The recipient must be registered for full time (as stipulated by the institution) attendance at an accredited Alberta post-secondary institution all year or both semesters.  The program of study must be a minimum two (2) years in duration.
  • The Applicant must be participating on a post-secondary elite Alberta football team (University or Junior) of their choice during the year of application, while attending the post-secondary program.

WHAT IS AVAILABLE/REGIONS: $16,000 (8 X $2,000 Scholarships are available for the 2019/20 post-secondary academic year)

  • Six (6) scholarships, including the Brock Jacobs Scholarship in honor of the passing of Football Alberta’s Calgary minor board member, plus one (1) additional in Edmonton and one (1) in Calgary are available thanks to Calgary Stampeders and the Edmonton Eskimos 50/50 support program. One additional scholarship for 2019 may be from the 2018 Alberta Bowl proceeds. There are 5 Scholarship/Award regions with each demographically equal region having the capability of receiving one award winner each year (see below). Regions will be Northern Alberta, Edmonton, Central Alberta, Calgary and Southern Alberta based on approximately the same number of teams in each region.
  • There must be a minimum of five applicants in a region/zone in order to be awarded a scholarship.
  • If a region does not meet the minimum threshold of five applicants, then applicants from that region will be pooled with region that has the next lowest number of applicants.
  • If there is a vacant zone, it will be awarded to an applicant from the region with the highest number of applicants.
  • If there are two or more regions that have less than the five required applicants, those regions would be combined to create a suitable number of applicants eligible for one scholarship.

Please send completed application to:

Football Alberta
Percy Page Centre
11759 Groat Road
Edmonton AB T5M 3K6 or email: admin@footballalberta.ab.ca

Deadline: Friday, June 7th, 2019

Scholarship Application Form – 2019

Football Alberta Scholarship Recipients

Selections were based on their past accomplishments, career objectives and potential football playing years.

2018

JONATHAN ERICSON – Rural Zone Scholarship
CARTER JOHNSON – Calgary Zone Scholarship
JAKE WITHROW – Edmonton Zone Scholarship
SUBOMI OYESORO – Calgary Zone Scholarship
TYLER DUGUID – Edmonton Eskimo Scholarship
TYSON ROWE – Brock Jacobs Scholarship
DAKOTA McKAY – Wildcard Scholarship
DANIEL SHIN – Wildcard Scholarship

2017

AUSTIN GORDON – St. Joseph, Grande Prairie
BEKO WANDE – Notre Dame, Red Deer
JOHN (JACK) BURNS – Henry Wise Wood, Calgary
JOSEPH DUTTON – St. Francis H.S., Calgary
RILEY SZAFRANSKI – Harry Ainlay, Edmonton

Additional Scholarships:
T.J. SHOPA-UBELL – Bev Facey, Sherwood Park (Brock Jacobs Scholarship)
COLE MILFORD – Holy Rosary, Lloydminster (AB Bowl)
DEANE LEONARD – Notre Dame, Calgary (Stampeders)
TADI SIWIRA – Harry Ainlay, Edmonton (Eskimos)

2016

TRAVIS DERKSEN – Hunting Hills Lightning
DAWSON DREWNIAK – Henry Wise Wood Warriors
DANIEL TOWNSEND – Notre Dame Pride
BRENDAN GUY – Paul Kane Blues
JUSTICE MOMOKA – Fort Saskatchewan Sting

Additional Scholarships:
Brock Jacobs – COLTON MCNEIL – Harry Ainlay Titans
Edmonton Eskimos – HARRISON CABEL – Leduc Tigers
Calgary Stampeders – RONNIE HOPKINS – Henry Wise Wood Warriors

2015

OWEN SMITH – Lindsay Thurber Raiders, Red Deer
RHETT DUGGAN – Drumheller Titans
BRENDAN BARNES – Centennial Coyotes, Calgary
SAMUEL CLAYTON – Bev Facey Falcons, Sherwood Park
RORY O’DONOVAN – St. Albert Skyhawks, St. Albert

Additional Scholarships:
Brock Jacobs – SHAYDON PHILIP – Paul Kane Blues, St. Albert
Edmonton Eskimos – TONY SAVCHUK – Jasper Place Rebels, Edmonton
Calgary Stampeders – BRENDEN HANSEN – Henry Wise Wood Warriors, Calgary
Alberta Bowl – AIDAN SMITH – Cochrane Cobras, Cochrane

2014
MARK KORTE – Spruce Grove Panthers, Spruce Grove
TYLER-JOEL (T.J.) SLOBODA – H.J. Cody Lakers, Sylvan Lake
JOEL VAN PELT – Winston Churchill Bulldogs, Lethbridge
DAGOGO (WILL) MAXWELL – St. Francis Browns, Calgary
AARON STATZ – Notre Dame Pride, Calgary

Additional Scholarships:
Brock Jacobs / Football Alberta – JOE MCQUAY – Notre Dame Cougars, Red Deer
Edmonton Eskimos / Football Alberta – JUSTIN LAWRENCE – Spruce Grove Panthers, Spruce Grove
Calgary Stampeders / Football Alberta – MICAH TEITZ – Springbank Phoenix, Calgary

2013
BRADLY FRIESEN – Jasper Place Rebels, Edmonton
RYAN SCEVIOUR- Bowness, Calgary
TAKAAKI LANDRY – Harry Ainlay, Edmonton
TYLER LEDWOS – H.J. Cody Lakers, Sylvan Lake
BOSTON ROWE – St. Francis Browns, Calgary

Additional Scholarships:
FOOTBALL ALBERTA/CALGARY STAMPEDERS – ADAM ZAJDEL – Henry Wise Wood, Calgary
FOOTBALL ALBERTA/EDMONTON ESKIMOS – EDWARD ILNICKI – Spruce Grove Panthers

Note: North, South and Central regions were combined for one scholarship, since the minimum number of scholarship applications were not met in all 3 regions. The other 2 scholarships were then awarded to the Edmonton and Calgary regions…one to each, due to these 2 regions having the highest number of applicants.

2012
NORTH – Kyle Somerville, Father Mercredi, Fort McMurray
EDMONTON – Nathan Mitchell, Paul Kane, St. Albert
CENTRAL – Castin Anger, West Central High School, Rocky Mountain House
CALGARY – Hunter Turnbull, Henry Wise Wood, Calgary
SOUTH – Kellen Forrest, Cochrane High School, Cochrane

Additional Scholarships:
FOOTBALL ALBERTA/CALGARY STAMPEDERS – Troy Richardson, Henry Wise Wood, Calgary
FOOTBALL ALBERTA/EDMONTON ESKIMOS – Ben Lysak, Salisbury, Sherwood Park
FOOTBALL ALBERTA/ASAA ALBERTA BOWL (Every two years)- Aidan Panchyshyn, Austin O’Brien, Edmonton

2011
NORTH – Braden Schram, Paul Rowe High, Manning
EDMONTON – Tanner Doll, St. Albert Catholic HS
CENTRAL – Tylor Henry, Camrose Comp HS
CALGARY – Denzel Morrison, Bishop O-Byrne; Daniel Lamola, Notre Dame
SOUTH – Anthony Anderson, Medicine Hat HS

2010
NORTH – Luke Roberts, Wainwright
EDMONTON – Stefane Kreiner, Edmonton
CENTRAL – Connor McLachlan, Red Deer
CALGARY – Zack McEachern, Calgary
SOUTH – Richard Slack, Medicine Hat

Additional Scholarships:
FOOTBALL ALBERTA/ASAA ALBERTA BOWL (Every two years)- Gradyn Fast, Edmonton
FOOTBALL ALBERTA/CALGARY STAMPEDERS- Steven McCaffrey, Calgary

2009
NORTH – Kyle Rowland, Lloydminster
EDMONTON – Adam Seniuk, Bev Facey, Sherwood Park
CENTRAL – Jesse Pratt, Okotoks
CALGARY – Matthew Prete, Bowness, Stephen Torriero, Notre Dame
SOUTH – Austin Prince, Raymond

2008
NORTH – Void
EDMONTON – Ben Gorniak, Leduc
CENTRAL – Spencer Janke, Hunting Hills, Red Deer
CALGARY – Craig Adamson, Notre Dame & Taylor Nill, St. Francis (Calgary Stampeder Scholarship)
SOUTH – Brett Serhyenko, Cochrane & Cassidy Stern, Medicine Hat (from North void)

2007
NORTH – Steven Anderson, Hilltop High School, Whitecourt
EDMONTON – Chris Dobko, Paul Kane High School, St Albert
CENTRAL – Spencer Janke, Hunting Hills High School, Red Deer
CALGARY – Craig Adamson, Notre Dame High School, Calgary
SOUTH – Brett Serhyenko, Cochrance High School, Cochrane