Minor Provincials

Download a pdf of the Minor Provincials Policy & Procedures Manual to ensure your team follows regulation and is eligible for provincial playoffs. Scroll down to the bottom for a complete listing of the all-time Provincial Championship game results.

2017 Minor Provincials Schedule

The following is the breakdown of the tentative schedule for the 2017 Minor Provincials. Note that the league championships are designated by the Tier which the champion of that game will go to Football Alberta Provincials at. Also note that in two cases (i.e. Bantam Tier I & II) certain leagues are designated to send two representatives to Provincials so the Finalist (i.e. loser of a League Championship Game) will be going as well. This will rotate on a yearly basis between the leagues involed at that Tier. Also note that the Pee-Wee playoffs are now just a one week affair.

Note:   “A” indicates a leagues 1st place team
“A2” indicates a leagues 2nd place team
“B” indicates a league 5th place team
“B2” indicates a leagues 6th place team

Bantam

SEMI-FINALS – Saturday, November 11
Tier I
Capital District “A” at Calgary “A”
Calgary “A2” at Southern Alberta “A”

Tier II
Central Alberta “A” at Capital District “B”
Calgary “B” at Rangeland ”A”

Tier III
Wheatland “A” at Grande Prairie “A”
Central Alberta “B” at Southern Alberta “B”

Finals – Saturday, November 18
Tier I – winner Calgary “A2” at Southern Alberta “A” hosts
Tier II – winner Central Alberta “A”  at Capital District “B” hosts
Tier III – winner Wheatland “A”  at Grande Prairie “A hosts

Pee-Wee

Finals – Saturday, November 11
Tier I
Capital District “A” at Calgary “A”
Tier II

Capital District “B” Calgary “B”
Tier III
Central Alberta “A” at Lloydminster “A”

2016 Football Alberta Minor Provincials Results

Bantam

LEAGUE CHAMPIONSHIPS – Fri./Sat./Sun., Nov. 4/5/6

Mighty Peace Minor Football Association (Tier III)
Tier III Final – Grande Prairie Raiders 35 Sexsmith Shamrocks 16

Capital District Minor Football Association (Tier I – II)
Tier I Final – Sherwood Park Rams 56 Stony Plain Blue Bombers 0
Tier II Final – Edmonton Mustangs 38 Spruce Grove Cougars 13

Wheatland Bantam Football Association (Tier III)
Tier III Final – Lloydminster Mustangs 13 St. Paul Bengals 0

Central Alberta Bantam Football Association (Tier II – III)
Tier II Final Lacombe Raiders 36 Sylvan Lake Lions 8
Tier III FinalStettler Cougars 48 Lindsay Thurber Raiders 24

Calgary Bantam Football Association (Tier I – II)
Tier I FinalCalgary Hilltoppers 22 Calgary Cowboys (Navy) 0
Tier II FinalCalgary Bulldogs 40 Calgary Mavericks 24

Southern Alberta Minor Football Association (Tier I & III)
Tier I FinalRaymond Jr. Comets 42 Cardston Jr. Cougars 0
Tier III FinalLethbridge Jr. Coyotes 28 Claresholm Raiders 14

Rangeland Bantam Football Association (Tier II)
Tier II FinalBrooks Roadrunners 34 Medicine Hat Colts 7 

SEMI-FINALS – Saturday, November 12

Tier I
Sherwood Park Rams
35 Raymond Jr. Comets  14
Calgary Hilltoppers  34 Stony Plain Blue Bombers 8

Tier II
Edmonton Mustangs
 34 Lacombe Raiders 25
Calgary Bulldogs 28 Brooks Roadrunners 23

Tier III
Lloydminster Mustangs
51 Grande Prairie Raiders 32
Lethbridge Jr. Coyotes 9 Stettler Cougars 7

FINALS – Saturday, November 19

Tier ISherwood Park Rams 36 Calgary Hilltoppers 22

Tier II Calgary Bulldogs 14 Edmonton Mustangs 7

Tier IIILloydminster Mustangs 18 Lethbridge Jr. Coyotes 0

Pee-Wee

LEAGUE CHAMPIONSHIPS – Sat./Sun. Nov. 5/6

Capital District Minor Football Association (Tier I – II)
Tier I FinalLeduc Wildcats 42 Edmonton Mustangs 6
Tier II Final – Edmonton Chargers 27 Spruce Grove Cougars 20

Lloydminster Minor Football Association (Tier III)
Tier III Final Bonnyville Renegades 72 Lloydminster Colts  14 

Central Alberta Pee-Wee Football Association (Tier III)
Tier III Final Strathmore Badgers 12 Red Deer Hornets 6 (OT)

Calgary Pee-Wee Football Association (Tier I – II)
Tier I Final Calgary Stampeders 24 Calgary Cowboys (Grey) 10
Tier II FinalAirdrie Storm 24 Calgary Cowboys (Navy) 22

Finals – Saturday, November 12

Tier I
Leduc Wildcats
54 Calgary Stampeders 16

Tier II
Airdrie Storm
 54 Edmonton Chargers 22

Tier III
Bonnyville Renegades
 72 Strathmore Badgers 8

2015 Football Alberta Minor Provincials

Note:    “A” indicates a leagues 1st place team
“A2” indicates a leagues 2nd place team
“B” indicates a league 5th place team
“B2” indicates a leagues 6th place team

Bantam

LEAGUE CHAMPIONSHIPS – Sat./Sun., Nov.7/8

Mighty Peace Minor Football Association (Tier III)
Tier III Final – Sexsmith Shamrocks 32 Peace River Prospectors 21

Capital District Minor Football Association (Tier I – II)
Tier I Final – Edmonton Chargers 33 Leduc Ti-Cats 7
Tier II Final – Millwoods Grizzlies 31 St. Albert 49ers 6

Wheatland Bantam Football Association (Tier III)
Tier III Final – Bonnyville Bandits 25 Lloydminster Chargers 22

Central Alberta Bantam Football Association (Tier II – III)
Tier II Final – Hunting Hills Jr. Lightning 46 Lindsay Thurber Jr. Raiders 24
Tier III Final – Lacombe Raiders 48 Stettler Cougars 44


Calgary Bantam Football Association (Tier I – II)
Tier I Final – Calgary Cowboys (Grey) 24 Calgary Stampeders 19
Tier II Final – Calgary Mavericks 30 Calgary Hilltoppers 24

Southern Alberta Minor Football Association (Tier I & III)
Tier I Final – Lethbridge Jr. Rams 21 Raymond Jr. Comets 14
Tier III Final – Cardston Jr. Cougars 34 Lethbridge Jr. Bulldogs 16

SEMI-FINALS – Saturday, November 14

Tier I
Edmonton Chargers 32 Raymond Jr. Comets 13
Calgary Cowboys (Grey) 23 Lethbridge Jr. Rams 20

Tier II
Calgary Hilltoppers 19 Millwood Grizzlies 12
Calgary Mavericks  48 Hunting Hills Jr. Lightning 39

Tier III
Bonnyville Bandits 67 Sexsmith Shamrocks 28
Cardston Jr. Cougars 42 Lacombe Raiders 22

 

FINALS – Saturday, November 21

Tier IEdmonton Chargers 47 Calgary Cowboys (Grey) 40

Tier II Calgary Hilltoppers 18 Calgary Mavericks 15

Tier IIIBonnyville Bandits 75 Cardston Jr. Cougars 35

 

Pee-Wee

LEAGUE CHAMPIONSHIPS – Sat./Sun. Nov. 7/8

Capital District Minor Football Association (Tier I – II)
Tier I Final – Edmonton Chargers 39 Strathcona County Bulldogs 17
Tier II Final – St. Albert Riders 30 Edmonton Raiders 26

Lloydminster Minor Football Association (Tier III)
Tier III Final Bonnyville Renegades 18 Lloydminster Colts 12

Central Alberta Pee-Wee Football Association (Tier III)
Tier III Final Red Deer Steelers 36 Sylvan Lake Bears 6

Calgary Pee-Wee Football Association (Tier I – II)
Tier I Final – Calgary Cowboys (Navy) 22 Calgary Wildcats 16
Tier II Final – Calgary Colts 20 Okotoks Eagles 0

Finals – Saturday, November 14

Tier I
Calgary Cowboys (Navy) 30 Edmonton Chargers 14

Tier II
St. Albert RIders 42 Calgary Colts 12

Tier III
Bonnyville Renegades 40 Red Deer Steelers 30

POLICY FOR MINOR FOOTBALL

The following is information from the Minor Provincials Policy and Procedure Manual that is still fairly new.  Please ensure that this information is distributed accordingly throughout your league so that all member clubs are aware of the following:

The Football

Starting in the 2010 season the official football to be used for Provincial Playoffs will be the Wilson TDY Leather or Composite football for Bantam and Wilson TDJ Leather or Composite Football for Pee-Wee .  Leagues and teams may continue to use whatever they wish during league play but for the purposes of Provincials the host team must have a good selection (minimum 3) of quality TDY or TDJ leather balls for usage by the officials.  No ball switching will take place during Provincials as per the rule book.

Season of Play

Season of Play for all Minor Football in the Province to be included in the Minor Provincials Policy and Procedure Manual read as follows:

  • ·        Off-Season:  This includes the months of December, January, and February in their entirety.  Teams and association may do all the administrative activities they wish and are also free to host gatherings for their players in whatever venue they wish (i.e. gym nights).  Players can attend off-season camps as individuals or whatever indoor team activity their club provides.
  • ·        Spring Season:  This includes the months of March, April, May, and June in their entirety.  All teams may do any and all on and off-field activities they wish during this time.  This will allow for ample time for the Midget season to take place and all other levels of minor football to run as much or as little spring programming as they wish.
  • ·        Summer Break:  This includes the entire month of July.  Teams and associations may continue to do administrative activities during this time (i.e. registrations, equipment handouts), but no formal on or off field activities for the players will be allowed in equipment or not.  Athletes may attend summer football camps (i.e. University of Calgary Summer Football Camp) or Alberta Summer Games/Football Alberta elite program events as individuals but no coach, team, league, or association that is a member of Football Alberta at the minor football level may be the sponsor or organizer of summer camps for the purposes of training their athletes as a team.
  • ·        Fall Season:  Teams and Associations will be allowed to start practices on August 1st of each year.  Leagues and Associations will be allowed the flexibility to determine when they can start their regular season and/or pre-season tournaments but it would be recommended that 10 calendar days and at least 6 practises be allowed before any competition between teams takes place.  The regular season for all leagues will conclude with their championship games played the first full weekend in November (i.e. both Saturday and Sunday are November dates).  This will allow for 14 weeks of league play including playoffs.
  • ·        Provincials:  Provincial play for Pee-Wee and Bantam representative teams will commence the second full weekend in November and will conclude as per the schedule set by the Minor Football Committee and the previous years Planning Meeting.  Atom football will continue finish up at the end of the regular season with the champions of the Capital District Tier I division declared Provincial Champion at that age category.Consequences for not following the Seasons of Play Guidelines would fall into two categories:

TEAM – if a single team chooses not to follow the Seasons of Play Guidelines they would then forfeit any right to access Football Alberta programs and services.  This would include everything from insurance to coaches clinic access to Alberta Summer Games and Bantam Bowls.  Their League or Association would be free to choose whether or not they would be allowed to continue in regular season play or not but regardless of their record on the year, should they be allowed to continue, they would not be eligible for Provincials

LEAGUE or ASSOCIATION – if an entire league or association chooses not to follow the Seasons of Play Guidelines they would suffer the same consequences as in the TEAM section above as a group and none of their representative teams would be eligible for Provincials.

NOTE:  In either situation above the discovery of these incidents would have to be proven by evidence provided and would be dealt with on a case by case basis.

Provincial Championship Record

Bantam
Tier I
1993 – Raymond Jr. Comets 29 Leduc Ti-Cats 12
1994 – Raymond Jr. Comets 20 Leduc Ti-Cats 14 (OT)
1995 – Leduc Ti-Cats 56 Brooks Roadrunners 38
1996 – Edmonton Chargers 28 Raymond Comets 26
1997 – Sherwood Park Rams 38 Cardston Cougars 10
1998 – Taber Cowboys 27 Calgary Hilltoppers 20
1999 – Sherwood Park Rams 20 Raymond Jr. Comets 18
2000 – Raymond Jr. Comets 35 Sherwood Park Northstars 7
2001 – Calgary Cowboys 32 Sherwood Park Rams 6
2002 – Raymond Jr. Comets 21 Edmonton Chargers 7
2003 – Sherwood Park Rams 44 Calgary Wildcats 22
2004 – Sherwood Park Rams 42 Calgary Bulldogs 13
2005 – Sherwood Park Rams 31 Calgary Bulldogs 0
2006 – Sherwood Park Rams 14 Raymond Jr. Comets 2
2007 – Raymond Jr. Comets 43 Calgary Hilltoppers 7
2008 – Sherwood Park Rams 37 Raymond Jr. Comets 7
2009 – Spruce Grove Cougars 31 Calgary Stampeders 30
2010 – Calgary Hilltoppers 10 Raymond Jr. Comets 0
2011 – Calgary Mavericks 28 Sherwood Park Rams 7
2012 – Calgary Cowboys (Grey) 28 Cardston Cougars 0
2013 – Calgary Cowboys (Grey) 25 Sherwood Park Rams 16
2014 – Sherwood Park Wolverines 41 Brooks Roadrunners 7
2015 – Edmonton Chargers 47 Calgary Cowboys (Grey) 40
Tier II
2004 – St. Albert 49ers 16 Foothills Eagles 14
2005 – Calgary Mavericks 48 Sherwood Park Wolverines 0
2006 – Edmonton Chargers 17 Cochrane Lions 8
2007 – Calgary Wildcats 13 Foothills Falcons 7
2008 – Foothills Falcons 54 Calgary Colts 26
2009 – Calgary Wildcats 34 St. Albert Fury 32
2010 – Edmonton Chargers 20 Calgary Stampeders 14
2011 – Calgary Colts 13 Lindsay Thurber Raiders 0
2012 – Calgary Cowboys (Navy) 28 Stony Plain Blue Bombers 7
2013 – Calgary Bulldogs 37 Lacombe Raiders 7
2014 – Calgary Cowboys (Grey) 26 Lacombe Raiders 7
2015 – Calgary Hilltoppers 18 Calgary Mavericks 15
Tier III
2004 – Edmonton Seahawks 24 Lethbridge Stampeders 14
2005 – Leduc Wildcats 17 Cochrane Lions 16
2006 – Calgary Mavericks 29 Lacombe Raiders 14
2007 – Edmonton Chargers 20 Brooks Roadrunners 7
2008 – Lloyminster Chargers 20 Cochrane Lions 0
2009 – Edmonton Black Raiders 33 Medicine Hat Hawks 0
2010 – Calgary Colts 37 St. Paul Bengals 14
2011 – Cochrane Lions 14 Bonnyville Bandits 10
2012 – Calgary Wildcats 25 Bonnyville Bandits 6
2013 – Calgary Colts 65 Millwoods Grizzlies 0
2014 – Cold Lake Royals 20 Lethbridge Jr. Rams 0
2015 – Bonnyville Bandits 75 Cardston Jr. Cougars 35
Tier IV
2008 – Grande Prairie Broncos 26 Strathmore Spartans 6
2009 – Grande Prairie Broncos 33 Fort McMurray Ravens 7
2010 – Grande Prairie Raiders 37 Medicine Hat Colts 30
2011 – Grande Prairie Broncos 34 Parkside Pythons 28 (4OT)
2012 – Grande Prairie Broncos 40 Medicine Hat Hawks 15
2013 – Lethbridge Jr. Bulldogs 53 Grande Prairie Broncos 13
2014 – Tier IV provincials discontinued

Pee-Wee
Tier I
1996 – Edmonton Seahawks 26 Cochrane Lions 16
1997 – Calgary Cowboys 30 Sherwood Park Colts 17
1998 – Sherwood Park Colts 34 Cochrane Lions 16
1999 – Calgary Cowboys 28 Edmonton Chargers 0
2000 – Edmonton Chargers 12 Calgary Wildcats 2
2001 – Edmonton Chargers 34 Calgary Wildcats 21
2002 – Calgary Wildcats 22 West Edmonton Raiders 6
2003 – West Edmonton Raiders 9 Calgary Hilltoppers 8 (OT)
2004 – Calgary Cowboys 38 Millwoods Grizzlies 14
2005 – Sherwood Park Bulldogs 16 Calgary Wildcats 8
2006 – St. Albert Riders 11 Calgary Bulldogs 6
2007 – Calgary Bulldogs 49 Sherwood Park Bulldogs 14
2008 – Calgary Cowboys 28 Edmonton Chargers 7
2009 – Edmonton Chargers 57 Calgary Mavericks 40
2010 – Calgary Cowboys 44 Edmonton Chargers 6
2011 – Calgary Cowboys 78 Sherwood Park Sabrecats 60
2012 – Sherwood Park Bulldogs 33 Calgary Cowboys (Navy) 0
2013 – Edmonton Chargers 56 Calgary Cowboys (Navy) 14
2014 – Millwoods Grizzlies 34 Calgary Mavericks 30
2015 – Calgary Cowboys (Navy) 30 Edmonton Chargers 14
Tier II
2004 – Edmonton Chargers 40 Calgary Mavericks 2
2005 – Edmonton Chargers 28 Foothills Eagles 26
2006 – Foothills Eagles 63 Millwoods Maulers 26
2007 – West Edmonton Black Raiders 36 Calgary Colts 8
2008 – West Edmonton Black Raiders 6 Calgary Falcons 1
2009 – Calgary Falcons 22 Millwoods Maulers 0
2010 – Calgary Bulldogs 34 Calgary Mavericks 12
2011 – Foothills Eagles 64 Edmonton Chargers 0
2012 – Calgary Cowboys (Grey) 36 Edmonton Mustangs 7
2013 – West Edmonton Raiders 55 Foothills Eagles 26
2014 – Okotoks Eagles 20 St. Albert Riders 6
2015 – St. Albert RIders 42 Calgary Colts 12
Tier III
2006 – Airdrie Storm 20 Sherwood Park Cougars 0
2007 – Calgary Falcons 28 Leduc Bobcats 0
2008 – Stettler Panthers 46 Calgary Hilltoppers 24
2009 – Red Deer Steelers 12 Calgary Bulldogs 8
2010 – Red Deer Steelers 28 Sherwood Park Sabrecats 10
2011 – Innisfail Cyclones 12 Calgary Colts 0
2012 – Lacombe Explosion 30 Parkland Predators 22
2013 – Lacombe Explosion 35 Cochrane Lions 7
2014 – Sylvan Lake Bears 64 Bonnyville Renegades 0
2015 – Bonnyville Renegades 40 Red Deer Steelers 30
Tier IV
2008 – Millwoods Maulers 33 Red Deer Steelers 14
2009 – Camrose Buffalos 34 Innisfail Cyclones 12
2010 – Spruce Grove Cougars 50 Strathmore Spartans 0
2011 – Lacombe Explosion 38 Spruce Grove Cougars 0
2012 – Stettler Panthers 55 St. Albert Colts 22
2013 – Lloydminster Steelers 46 Red Deer Hornets 6
2014 – Tier IV provincials discontinued

Atom
Tier I
1996 – St. Albert Redskins 28 Edmonton Chargers 0
1997 – Sherwood Park Warriors 6 Edmonton Chargers 0
1998 – Leduc Bobcats 39 Stony Plain Blue Bombers 6
1999 – West Edmonton Raiders 28 Edmonton Seahawks 0
2000 – Edmonton Chargers 32 Sherwood Park Eskimos 0
2001 – West Edmonton Raiders 14 Edmonton Seahawks 8
2002 – Millwoods Grizzlies 6 West Edmonton Raiders 0 (OT)
2003 – Sherwood Park Broncos 40 Leduc Bobcats 0
2004 – Sherwood Park Eskimos 6 Sherwood Park Warriors 0
2005 – West Edmonton Black Raiders 6 Sherwood Park Warriors 0
2006 – West Edmonton Black Raiders 6 Sherwood Park Broncos 0 (OT)
2007 – Edmonton Chargers 27 Millwoods Maulers 12
2008 – Edmonton Chargers 24 West Edmonton Black Raiders 0
2009 – Edmonton Mustangs 28 Sherwood Park Eskimos 0
2010 – Sherwood Park Warriors 30 Edmonton Chargers 12
2011 – Edmonton Chargers 20 Leduc Bobcats 8
2012 – Millwoods Grizzlies 33 Sherwood Park Eskimos 19
2013 – West Edmonton Raiders 14 Sherwood Park Eskimos 6
2014 – Atom Provincials discontinued