High School Football

Alberta Bowl 2016 Kicks Off Friday, November 25th! Be sure to check out the host page at http://www.asaa.ca/champion…/…/kickoff-yyc-Alberta-bowl-2016 for up to date results and info on live feed.

Top 10 High School Rankings for each Tier

2016 Alberta Schools’ Athletic Association Provincials

Tier I (School Pop. 1250+)

Regional Semi-finals, November 12
NORTH
#1 Bev Facey Falcons 38 #9
Bellerose Bulldogs 6
#8 Notre Dame Cougars 27 #4 Harry Ainlay Titans 8
SOUTH
#3 St. Francis Browns 20 #7 Notre Dame Pride 10
#6 Raymond Comets 26 #2 Henry Wise Wood Warriors 16

Regional Finals, November 19th
NORTH – #1 Bev Facey Falcons 32 #8 Notre Dame Cougars 13
SOUTH – #3 St. Francis Browns 29 #6 Raymond Comets 18

Alberta Bowl Provincial Final – Hellard Field, Calgary
Saturday, November 26th, 6:00 p.m.

#3 St. Francis Browns 16 #1 Bev Facey Falcons 11
Tier I Final Game Statistics

Tier II (School Population 750-1249)

Regional Semi-finals, November 12th
NORTH
#1 St. Joseph’s Celtics 13 #5 Austin O’Brien Crusaders 7
#7 Lloydminster Barons 22 #10 Paul Kane Blues 15
SOUTH
#4 Hunting Hills Lightning 28 #6 Robert Thirsk Comets 25
#2 Foothills Falcons 42 #3 Medicine Hat Mohawks 11

Regional Finals, November 19th 
NORTH – #1 St. Joseph’s Celtics 20 #7 Lloydminster Barons 3
SOUTH – #2 Foothills Falcons 35 #4 Hunting Hills Lightning 14

Alberta Bowl Provincial Final – Hellard Field, Calgary
Friday, November 25th, 7:00 p.m.

#2 Foothills Falcons 37 #1 St. Joseph’s Celtics 4
Tier II Final Game Statistics

Tier III (School Population 450-749)

Regional Semi-finals, November 12th 
NORTH
#7 St. Albert Skyhawks 22 #6 Peace Wapiti Titans  7
#2 Holy Rosary Raiders 24 #3 Sylvan Lake Lakers 16
SOUTH
#4 Cardston Cougars 69 #10 Rundle College Cobras 14
#1 Cochrane Cobras 71 #5 Strathmore Spartans 14

Regional Finals, November 19th 
NORTH – #2 Holy Rosary Raiders 61  #7 St. Albert Skyhawks 0
SOUTH – #1 Cochrane Cobras 49 #4 Cardston Cougars 42

Alberta Bowl Provincial Final – Hellard Field, Calgary
Saturday, November 26th, 2:30 p.m.

#1 Cochrane Cobras 29 #2 Holy Rosary Raiders 20
Tier III Final Game Statistics

Tier IV (School Population 449 or less)

Regional Semi-finals, November 12th
NORTH
#4 Sexsmith Sabres 37 #8 St. Paul Lions 13
#5 Stettler Wildcats 36 #1 Ardrossan Bisons 19
SOUTH
#6 Bow Valley Bobcats 17 #2 Willow Creek Cobras 1
#3 W.R. Myers Rebels 36 Drumheller Titans 7

Regional Finals, November 19th 
NORTH – #5 Stettler Wildcats 27 #4 Sexsmith Sabres 14
SOUTH – #6 Bow Valley Bobcats 41 #3 W.R. Myers Rebels 14

Alberta Bowl Provincial Final – Hellard Field, Calgary
Saturday, November 26th, 11:00 a.m.

#6 Bow Valley Bobcats 22 #5 Stettler Wildcats 13
Tier IV Final Game Statistics

6 Man

Regional Semi-Finals , November 12th 
NORTH
#2 Buck Mountain Mustangs 72 #8 Sedgewick Rams 40
#4 Rimbey Spartans 56 #5 Holy Redeemer Rebels 24
SOUTH
#1 St. Joseph’s Crusaders 90 #7 Breton Cougars 16
#3 Millwoods Christian Royals 87 #6 J.C. Charyk Hawks 6
Regional Finals, November 19th
NORTH – #4 Rimbey Spartans 54 #2 Buck Mountain Mustangs 44
SOUTH –  #1 St. Joseph’s Crusaders 64 #3 Millwoods Christian Royals 18

Alberta Bowl Provincial Final – Hellard Field, Calgary
Friday, November 25th, 4:00 p.m.
#1 St. Joseph’s Crusaders 76 #4 Rimbey Spartans 12
6-Man Provincial Final Game Statistics

2015 Alberta Schools’ Athletic Association Provincials

Tier I (School Population 1250+)
Regional Semi-finals, November 14th2015 Alberta Schools’ Athletic Association Provincials
#2 Bev Facey Falcons – BYE
#3 Notre Dame Pride (Calgary) 58 Grande Prairie Warriors 0

#1 St. Francis Browns 49 #8 Notre Dame Cougars (Red Deer) 0
#7 Centennial Coyotes 38 #4 L.C.I. Rams 10
Regional Finals, November 21st
NORTH – #3 Notre Dame Pride 33 #2 Bev Facey Falcons 25
SOUTH – #1 St. Francis Browns 36 #7 Centennial Coyotes 8
Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 28th
#1 St. Francis Browns 38 #3 Notre Dame Pride 28

Click here for Game Stats

Tier II (School Population 750-1249)
Regional Semi-finals, November 14th
#7 Lloydminster Barons 30 #9 Austin O’Brien Crusaders 2
#1 St. Joseph’s Celtics 33 #2 Paul Kane Blues 9
#4 Foothills Falcons 49 #8 Catholic Central 14
#3 Hunting Hills Lightning 51 #5 St. Mary’s Saints 35
Regional Finals, November 21st
NORTH – #1 St. Joseph’s Celtics 53 #7 Lloydminster Barons 13
SOUTH – #4 Foothills Falcons 45 #3 Hunting Hills Lightning 0
Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 28th
#4 Foothills Falcons 69 #1 St. Joseph’s Celtics 15
Click here for Game Stats

Tier III (School Population 450-749)
Regional Semi-finals, November 14th
#7 St. Albert Skyhawks 41 #9 Peace River Pioneers 35
#2 Holy Rosary Raiders 34 #5 Sylvan Lake Lakers 0
#3 Rundle College Cobras 28 #6 Crescent Heights Vikings 14
#1 Cochrane Cobras 49 #4 Cardston Cougars 42
Regional Finals, November 21st
NORTH – #2 Holy Rosary Raiders 28 #7 St. Albert Skyhawks 0
SOUTH – #1 Cochrane Cobras 41 #3 Rundle College Cobras 17

Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 28th
#1 Cochrane Cobras 55 #2 Holy Rosary Raiders 0
Click here for Game Stats

Tier IV (School Population 449 or less)
Regional Semi-finals, November 14th
#1 Sexsmith Sabres 48 #4 Vermilion Marauders 27

#3 Ardrossan Bisons 22 #5 West Central Rebels 6
#2 Willow Creek Cobras 27 #9 Bow Valley Bobcats 24
#7 Drumheller Titans 37 #8 Canmore Wolverines 26

Regional Finals, November 21st
NORTH – #3 Ardrossan Bisons 21 #1 Sexsmith Sabres 0
SOUTH – #2 Willow Creek Cobras 26 #7 Drumheller Titans 16
Alberta Bowl Provincial Final: Friday, November 27th
#3 Ardrossan Bisons 30 #2 Willow Creek Cobras 21
Click here for Game Stats

6 Man
Regional Semi-Finals , November 14th
#9 Ecole Desrochers Glaciers at #2 Rimbey Spartans (Ecole Desrochers forfiets)

#4 J.C.Charyk Hawks 96 #5 Breton Cougars 75

#3 Millwoods Christian Royals 71 #8 Heritage Christian Hawks 44

#1 St. Josephs Crusaders 63 #6 Holy Redeemer Rebels 46

Regional Finals, November 21st
#2 Rimbey Spartans 70 #4 J.C. Charyk Hawks 24

#1 St. Josephs Crusaders 56 #3 Millwoods Christian Royals 31

Alberta Bowl Provincial Final: Friday, November 27th
#1 St. Joseph’s Crusaders 46 #2 Rimbey Spartans 28
Game Stats
Game Stats

2014 A.S.A.A. Provincials

Alberta Bowl All-Time Records (2014)Press Release on 2014 Provincial FinalsAlberta Bowl 2014 Program

Tier I (School Population 1250+)
Regional Semi-finals, November 8th
#4 Bev Facey Falcons 24 #7 Salisbury Sabres 0
#3 Henry Wise Wood Warriors 55 Notre Dame (RD) Cougars 12
#1 Notre Dame (CAL) Pride 17 #2 St. Francis Browns 10
#5 Harry Ainlay Titans 21 #6 Raymond Comets 16
Regional Finals, November 15th
NORTH – #4 Bev Facey Falcons 45 #3 Henry Wise Wood Warrior 31
SOUTH – #1 Notre Dame Pride 34 #5 Harry Ainlay Titans 14
Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 22nd
#1 Notre Dame Pride 44 #4 Bev Facey Falcons 21
Game Stats Click Here

Tier II (School Population 750-1249)
Regional Semi-finals, November 8th
#8 Austin O’Brien Crusaders 35 #9 Lloydminster Barons 4
#1 St. Joseph’s Celtics 22 #2 Paul Kane Blues 1
#3 Medicine Hat Mohawks 47 #10 St. Mary’s Saints 17
#4 Foothills Falcons 28 #6 Hunting Hills Lightning 7
Regional Finals, November 15th
NORTH – #1 St. Joseph’s Celtics 31 #8 Austin O’Brien Crusaders 12
SOUTH – #3 Medicine Hat Mohawks 23 #4 Foothills Falcons 22
Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 22nd
#1 St. Josephs Celtics 13 #3 Medicine Hat Mohawks 4
Game Stats Click Here

Tier III (School Population 450-749)
Regional Semi-finals, November 8th
#2 Whitecourt Cats 52 #8 St. Albert Skyhawks 7
#5 Sylvan Lake Lakers 22 #6 Cold Lake Royals 9
#3 Cochrane Cobras 56 #4 Crescent Heights Vikings 3
#7 Rundle College Cobras 14 #1 Cardston Cougars 8
Regional Finals, November 15th
NORTH – #2 Whitecourt Cats 28 #5 Sylvan Lake Lakers 20
SOUTH – #3 Cochrane Cobras 36 #7 Rundle College Cobras 10
Alberta Bowl Provincial Final: Friday, November 21st
#3 Cochrane Cobras 49 #2 Whitecourt Cats 14
Game Stats Click Here

Tier IV (School Population 449 or less)
Regional Semi-finals, November 8th
#3 Sexsmith Sabres 14 #8 Ardrossan Bisons 6
#1 Holy Rosary Raiders 61 #6 Kate Andrews Pride 0
#2 Willow Creek Cobras 39 #9 Canmore Wolverines 13
#4 Old Spartans 34 #5 Drumheller Titans 19
Regional Finals, November 15th
NORTH – #1 Holy Rosary Raiders 48 #3 Sexsmith Sabres 13
SOUTH – #2 Willow Creek Cobras 33 #4 Olds Spartans 14
Alberta Bowl Provincial Final: Friday, November 21st
#1 Holy Rosary Raiders 28 #2 Willow Creek Cobras 17
Game Stats Click Here

6 Man
Regional Semi-Finals , November 8th
#3 Rimbey Spartans 59 #5 Holy Redeemer Rebels 27
#4 Ecole Desroscher Glaciers 52 #7 Buck Mountain Mustangs 14
#1 Millwoods Christian Royals 76 #6 J.C. Charyk Hawks 28
#2 St. Joseph’s Crusaders 99 #8 Provost Panthers 21
Regional Finals, November 15th
NORTH – #3 Rimbey Spartans 55 #4 Ecole Desrochers Glaciers 24
SOUTH – #1 Millwoods Christian Royals 62 #2 St. Joseph’s Crusaders 46
Alberta Bowl Provincial Final: Saturday, November 22nd
#3 Rimbey Spartans 36 #1 Millwoods Christian Royals 6
Game Stats Click Here

12-MAN REGIONS (Leagues that make them up)

  1. Southern Alberta and Rangeland
  2. Big Sky, Rockyview and Big Rock
  3. Calgary
  4. Central Alberta
  5. Edmonton Metro
  6. N/A
  7. Wheatland and Fort McMurray
  8. Mighty Peace

 

Provincial Championship Record
Tier I
Year
Final
1985
L.C.I. & Harry Ainlay declared co-champions (cold weather)
1986
Salisbury 23 L.C.I. 15
1987
Harry Ainlay 22 L.C.I. 20
1988
L.C.I. 44 Archbishop O’Leary 12
1989
L.C.I. 20 Salisbury 1
1990
L.C.I. 42 St. Albert 0
1991
Henry Wise Wood 36 Archbishop O’Leary 0
1992
L.C.I. 24 St. Albert 0
1993
L.C.I. 48 Salisbury 8
1994
L.C.I. 27 Bev Facey 13
1995
St. Francis 20 Lindsay Thurber 14
1996
Raymond 49 Salisbury 0
1997
Raymond 39 St. Albert 0
1998
Raymond 52 Salisbury 32
1999
Jasper Place 39 Raymond 37
2000
Strathcona 30 L.C.I. 29
2001
Strathcona 25 L.C.I. 14
2002
Bev Facey 25 L.C.I. 11
2003
St. Francis 28 Strathcona 0
2004
St. Francis 48 Grande Prairie16
2005
Raymond 25 Bev Facey 0
2006
Salisbury 31 Raymond 14
2007
St. Francis 24 Bev Facey 14
2008
Raymond 31 Bev Facey 7
2009
Raymond 19 Bev Facey 2
2010
Raymond 49 Harry Ainlay 14
2011
Harry Ainlay 21 Raymond 16 (OT)
2012
Notre Dame 37 Spruce Grove 8
2013
Notre Dame 65 Henry Wise Wood 11
2014
Notre Dame 44 Bev Facey 21
2015
St. Francis 38 Notre Dame 28
Tier II
1985
Catholic Central & Stettler declared co-champions (cold weather)
1986
Stettler 32 Foothills 0
1987
Cardston 18 Lloydminster 7
1988
Salisbury 40 Catholic Central 1
1989
Archbishop Jordan 21 Brooks 0
1990
Cardston 22 Bev Facey 0
1991
Cardston 51 Lacombe 7
1992
Cardston 21 Wetaskiwin 6
1993
Cardston 28 Lloydminster 0
1994
Lloydminster 30 Cardston 0
1995
Brooks 35 Camille J. Lerouge 17
1996
Cochrane 31 Lloydminster 28
1997
Brooks 31 Austin O’Brien 30
1998
Cochrane 29 Austin O’Brien 7
1999
George McDougall 27 Lloydminster 7
2000
Foothills 28 Medicine Hat 7
2001
Medicine Hat 34 Foothills 21
2002
Archbishop Jordan 42 Medicine Hat 7
2003
Archbishop Jordan 21 Cardston 7
2004
Foothills 34 Archbishop Jordan 6
2005
St. Mary’s 17 Archbishop Jordan 14
2006
Foothills 42 Archbishop Jordan 6
2007
Notre Dame ( Cal.) 35 Leduc 24
2008
Notre Dame (Cal.) 32 Austin O’Brien 13
2009
Foothills 35 McNally 0
2010
Catholic Central 25 St. Josephs 0
2011
Austin O’Brien 21 Holy Trinity Academy 3
2012
Austin O’Brien 44 Catholic Central 3
2013
Austin O’Brien 28 Foothills 7
2014
St. Joseph’s (G.P.) 13 Medicine Hat 4
2015
Foothills 69 St. Joseph’s (G.P.) 15
Tier III
1986
Cochrane 38 Bonnyville 6
1987
Cochrane 42 Vermilion 6
1988
Medicine Hat 36 Wainwright 20
1989
Rocky Mountain House 7 W.R. Myers 3
1990
Raymond 29 Wainwright 0
1991
Raymond 22 St. Josephs 0
1992
Raymond 63 Ardrossan 0
1993
Bert Church 36 St. Josephs 0
1994
Wainwright 25 Kate Andrews 13
1995
Kate Andrews 45 Sexsmith 34
1996
Sexsmith 24 Springbank 20
1997
Springbank 45 Sexsmith 26
1998
McCoy 24 Rocky Mountain House 10
1999
W.R. Myers 20 Sexsmith 14
2000
W.R. Myers 43 Archbishop Jordan 27
2001
W.R. Myers 42 Archbishop Jordan 21
2002
Cochrane 49 Grand Centre 13
2003
Cochrane 57 Peace River 14
2004
Cochrane 47 Beaumont 7
2005
Cochrane 51 Beaumont 3
2006
Wetaskiwin 15 Cochrane 10
2007
Cochrane 43 Stettler 7
2008
Cochrane 7 Sylvan Lake 5
2009
Brooks 23 Peace River 7
2010
Cardston 8 Peace River 6
2011
Stettler 55 Cochrane 15
2012
Cochrane 31 St. Albert 20
2013
Cardston 56 Ardrossan 12
2014
Cochrane 49 Whitecourt 14
2015
Cochrane 55 Holy Rosary 0
Tier IV
1999
Oilfields 16 J.C. Charyk 7
2000
Oilfields 21 Whitecourt 12
2001
Ardrossan 15 Oilfields 7
2002
Bow Valley 27 Ardrossan 0
2003
Bow Valley 53 Lac La Biche 20
2004
Ardrossan 32 Willow Creek 0
2005
Ardrossan 41 Willow Creek 19
2006
Willow Creek 28 Sexsmith 27
2007
Sylvan Lake 35 Drumheller 14
2008
Ardrossan 31 Highwood 12
2009
Rundle College 23 Ardrossan 14
2010
Rundle College 41 Holy Rosary 21
2011
Drumheller 41 Ardrossan 34 (OT)
2012
Drumheller 42 Ardrossan 21
2013
Drumheller 42 Holy Rosary 18
2014
Holy Rosary 28 Willow Creek 17
2015
Ardrossan 30 Willow Creek 21
6-Man
2011
Father Mercredi 38 Buck Lake 8
2012
Millwoods Christian 42 Rimbey 36
2013
Rimbey 55 Millwoods Christian 52
2014
Rimbey 36 Millwoods Christian 6
2015
St. Josesph’s (Brooks) 46 Rimbey 28